معرفی کارگاه داستان شکافی

  • آیا میدانید چگونه یک داستان موفق نوشته می‌شود؟
  • آیا ویژگی‌های یک داستان خوب را می‌دانید؟
  • آیا داستان‌ها‌یی که می‌نویسید، کیفیت لازم را ندارد؟
  • آیا دوست دارید بدانید آنتوان چخوف چگونه چنین داستان‌های جذابی را نوشته است؟
  • آیا بعضی از داستان‌هایی که می‌خوانید را درک نمی‌کنید؟

اگر شما هم چنین دغدغه‌هایی را دارید، پس کارگاه داستان شکافی برای شماست.

معتقدم هر داستان کوتاهِ شاخصی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. میتوان ساعت‌ها در مورد آن بحث کرد و نقاط قوت و ضعف آن را مشخص کرد.

در‌واقع هر داستان کوتاه‌، کلاس درسی برای نویسنده تازه کار است. ما در این کارگاه با زیر ذره‌بین بردن داستانی کوتاه، از بزرگان ادبیات نقاط قوت و ضعف آن را کشف می‌کنیم و سپس با یادگیری انها، نقاط قوت را در داستان‌های خودمان پیاده می‌کنیم.

این کار بوسیله بسیاری از بزرگان عرضه نویسندگی مانند عباس معروفی، آلبر کامو و بسیاری دیگر برای نویسندگان تازه کار توصیه شده است.

در هر کارگاه یک داستان کوتاه بررسی می‌شود. در نتیجه هیچ دو کارگاهی مشابه دیگری نخواهد بود و مطالبی که مطرح می‌شود می‌تواند متفاوت باشد.

نحوه برگزاری کارگاه: جلسات مباحثه کارگاه بصورت چت صوتی در تلگرام خواهد بود که فایل ضبط شده جلسات در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت.
گروه کارگاه بصورت بیست و چهارساعته فعال است. در هر زمانی از شبانه‌روز میتوانید سؤالات خود را بپرسید و جواب دریافت کنید.

  • مدت کارگاه: ۳۳۶ ساعت(دو هفته کامل)
  • مدت زمان هر جلسه مباحثه: ۶ جلسه ۶۰ دقیقه‌ای
  • ساعت جلسات: ساعت جلسات پس از نظر سنجی میان اعضا مشخص خواهد شد
  • هزینۀ: ۴۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان

سؤالات متداول:

کلاس‌ها در چه بستری برگزار خواهد شد؟
پس از نظر سنجی از اعضا کارگاه میتواند در گروه واتس‌اپ یا تلگرام برگزار شود.

پیش نیاز برای ملحق شدن به کارگاه چیست؟
سطح کارگاه با توجه به متوسط سطح شرکت کنندگان انتخاب می‌شود.فقط کافی است علاقه‌مند به یادگیری و مشتاق برای داستان شکافی باشید.

در پایان کارگاه داستان شکافی چه به دست می‌آوریم؟
پس از پایان این کارگاه انتظار داریم که دلایل موفقیت داستان بررسی شده را بدانیم. بفهمیم نویسنده چطور این داستان را نوشته است. نقاط قوت و ضعف آن چیست و از چیزهایی که یاد گرفته‌ایم چگونه در داستان‌های خودمان استفاده کنیم.

چه چیز‌هایی این کارگاه را خاص می‌کند؟

۱- برنامه کارگاه با توجه به سطح شرکت کنندگان برگزار می‌شود:
در این کارگاه با توجه به سطح شرکت‌کنندگان دوره میتوانیم از معرفی اجزای مختلف داستان و توضیحات آن‌ها شروع کنیم. و یا مستقیماً به سراغ تکه‌تکه کردن داستان برویم و بصورت جز به جز داستان را بررسی کنیم. یعنی کاملاً این اختیار را داریم که سطح کارگاه را بین مبتدی تا پیشرفته با توجه به معلومات خودمان تنظیم کنیم.

۲- به دلیل نفرات کم تمام افراد حضور فعال خواهند داشت:
گاهی کارگاه‌هایی که برگزار می‌شوند به دلیل تعداد شرکت‌کنندگان بالا، شما این شانس را ندارید که بصورت رو در رو با مربی کارگاه گفتگو کنید. و یا اگر این امکان فراهم شود زمان آن بسیار اندک است. اما در این کارگاه بدلیل تعداد نفرات کم اشکالات هنرجوها تک به تک بررسی و به سؤالات آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

۳- به دلیل تعداد نفرات محدود در هر کارگاه امکان بازخورد مستقیم به افراد وجود دارد:هنگامی که نوشته خود را ارائه می‌دهید امکان بازخورد مستقیم به نوشته توسط مربی وجود دارد. به دلیل آنکه تعداد نفرات کم است به راحتی زمان برای تمامی هنرجوها در دسترس خواهد بود تا نوشته‌های خود را بخوانند و بقیه اعضا و مربی در مورد آن‌ها صحبت کنند.

۴- مباحث و نتایج گرفته شده برای همیشه در گروه باقی می‌ماند. و گروه هر کارگاه پس از اتمام حذف نمی‌شود:
گروهی که ایجاد می‌شود پس از اتمام مدت کارگاه بسته می‌شود و بسته می‌ماند. ولی شما تا همیشه میتوانید به مطالب گفته شده دسترسی داشته باشید و مطالب حذف نخواهند شد.

تضمین کیفیت:
من تضمین میکنم که در صورت شرکت کردن در این کارگاه و انجام تمرینات آن نتیجه شگرفی در داستان نویسی شما روی خواهد داد.

مشاوره رایگان و ثبت‌نام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *