سه توصیه برای غلبه بر خستگی بعدازظهر

به راستی که بهترین راه برای غلبه بر خستگی بعدازظهر چیست؟

تصور کنید کارمندی هستید که رؤیای نویسنده شدن را در سر دارید و در خارج از زمان کاری به نوشتن نیز مشغول هستید.

پس از برگشت به خانه و میل کردن ناهارتان، احتمالا دوش گرفته‌اید و اکنون روبروی تلویزیون بر روی مبل لم داده‌اید. چند دقیقه می‌گذرد و با خود فکر می‌کنید که وقت آن رسیده به سراغ کارهایتان رفته و آن‌ها را انجام دهید.

هنگامی که پشت میز کارتان می‌نشینید و لیست وظایف روزانه را نگاهی می‌اندازید، احساس می‌کنید سرتان سنگین شده است. حس می‌کنید که دوست دارید چشمان خود را ببندید و به خواب عمیقی فرو بروید. و تا غروب از خواب بیدار نشوید. ولی برگه‌ای که روبروی شماست شما را ملزم به کار می‌کند. با خود فکر می‌کنید که امروز هم اگر مانند دیروز کارها را انجام ندهم و آن‌ها را به عقب بیاندازم این کارها هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند.

از یک طرف فشار انجام دادن کارهایی که روی کاغذ نوشته شده‌اند و از طرف دیگر کشش خواب و استراحت، هرکدام شما را به سمت خود می‌کشانند.

در این صورت دو راه دارید. اگر بیخیال کارکردن شوید و بخوابید، شاید پس از اینکه بیدار شدید زمانی برای انجام دادن کارها باقی‌ نمانده باشد. شاید هم قرار کاری یا مهمانی داشته باشید. در این صورت نباید زمان را از دست داد.

راه دوم این است که بیخیال خواب شوید و بر روی کار خود تمرکز کنید. در این صورت بازدهی شما بسیار کم خواهد بود و حتی در لحظاتی بازدهی شما به نزدیک به صفر برسد چرا که انرژی برای تمرکز کردن و خلق کردن ندارید. خب راه حل چیست؟

در این مقاله در مورد سه راه حل که برای غلبه بر خواب‌آلودگی بعدازظهر صحبت می‌کنیم.

توصیه اول: نوشیدنی‌های انرژی‌زا

برخی از نوشیدنی‌ها، باعث کمک به بیدار شدن و سرحال ماندن ما می‌شوند. معروف ترین آن‌ها قهوه است. قهوه با داشتن کافئین زیاد باعث می‌شود که بیدار بمانید. البته در کنار قهوه می‌توان به چای و دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار اشاره کرد. مانند نوشابه‌های انرژی زا.

اینکه از کدام یک استفاده می‌کنید کاملاً بستگی به خودتان و تصمیم شما دارد. در این مقاله قرار نیست به شما بگوییم که کدام را مصرف کنید و کدام را مصرف نکنید. ولی همین که بدانید هر کدام از این نوشیدنی‌ها اگر زیاد مصرف شوند، می‌توانند در فرد مشکلاتی ایجاد کنند. پس با دید باز و با مسئولیت خودتان مصرف کنید.

توصیه دوم: یک چرت کوتاه

یکی از راه‌هایی که می‌تواند شما را سرحال بیاورد یک چرت کوتاه است. بهترین و سالم‌ترین راه حل رفع خستگی یک چرت کوتاه ده دقیقه‌ای است. موبایل خود را خاموش کنید و ساعت را برای ده دقیقه دیگر کوک کنید. دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و سعی کنید آرام باشید.

احتمالاً پس از این خواب کوتاه، انرژی لازم برای کار کردن را به دست آورده‌اید و می‌توانید به کار کردنتان ادامه دهید.

یک راه موثرتر:

یکی از راه‌هایی که می‌توانید جالب باشد. تکنیک قهوه خوردن بعدازظهر به همراه چرت کوتاه است. پس از نوشیدن قهوه سی دقیقه طول می‌کشد تا محرک‌ها شروع به کار کنند و هورمون‌های اندورفین و آدرنالین در بدن ترشح شود.

پس از نوشیدن یک فنجان قهوه ساعت خود را برای ده دقیقه تنظیم کنید. چرت کوتاهی بزنید. بیدار شدن شما با شروع ترشح آدرنالین همزمان خواهد شد. وقتی این اتفاق بیوفتد احساسی همانند شروع یک روز با قدرت و با احساس خوب را خواهید داشت.

توصیه سوم: زیاد آب بنوشید

توصیه سوم می‌تواند به عنوان یک محرک خوب و یک کمک کننده عالی در روش‌های قبلی مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که سعی کنید در تمام طول روز آب زیاد بنوشید.

نوشیدن مداوم آب خستگی و بی‌حالی بعدازظهر را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند که روز پر انرژی‌تر و شاداب‌تری تجربه کنید.

نتیجه

تفاوتی ندارد از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید. برای داشتن بدنی سالم و پر انرژی، حداقل هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابید. اگر کارتان سنگین است یا ساعات کار طولانی دارید بهتر است این مقدار را به نه ساعت برسانید.

به هر حال در کنار کار کردن همیشه تفریح را هم در نظر داشته باشید. تفریح می‌تواند کاملا بر روی روحیه شما تأثیر داشته باشد و انرژی شما برای ادامه دادن بیشتر کند.

شما برای غلبه بر خستگی بعدازظهر چه راه‌هایی می‌شناسید. در کامنت ها برای ما بنویسید.

6 دیدگاه دربارهٔ «سه توصیه برای غلبه بر خستگی بعدازظهر»

 1. سلام و درود
  به ندرت از قهوه استفاده میکنم، مگه اینکه کار خاص و زمان کم داشته باشم. وگرنه جلوی خواب عادی رو نباید گرفت
  در بهترین حالت یه خواب کوتاه و بعدش یه دوش منو سرحال میاره. اون دوش رو بخاطر این میگم که تاثیر دوبل داره. تماس آب با بدن هم موجب نشاط هست و هم خواب آلودگی رو از بین میبره ، یعنی با چشم بسته و حال خمار میرم و سرحال بر میگردم

 2. من همشیه ساعت 1 از مدرسه به خانه می رسیدم و ساعت 3 هم نهار می خوردیم. در این فاصله درس های آن روز را مرور می کردم. و بعد نهار یک ساعتی می خوابیدم. البته در بیشتر مواقع این یک ساعت تبدیل می شد به یک ساعت نیم یا دو ساعت و همین درد اصلی بود. بیدار شدن از خاب دو ساعتی بعد از ظهر واقعا سخت است. نکته ی بد ماجرا این است که تا 3-4 ساعت بعد بیداری بی حوصله بودم و هیچ کاری جز نشستن نمی توانستم انجام بدهم. اگر هم درسی چیزی می خواندم در پایین ترین حد کیفیت خود بود.
  برای همین تصمیم گرفتم وقتی از مدرسه برگشتم بی درنگ بخوابم. الان دیگر خستگی که از نهار خوردن حاصل می شود هم نمی تواند جلوی انجام کارهایم را بگیرد.
  تا حدود سه ساعت بعد نهار سرحالم و قبل از تمام شدن این 3 ساعت قهوه ای می نوشم تا زمان سرحالی ام را یک ساعت و نیم دیگر تمدید کنم.

 3. بعد از چند وقت سری به سایتتون زدم چقدر پستا مفید و کاملن. خیلی کیف کردم.
  امیدوارم در ادامه‌ی مسیر روز به روز بیشتر پیشرفت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *