کتاب عادت‌های خرد

فکر می‌کنم مطالعه کتاب عادت‌های خرد باید خیلی قبل‌تر اتفاق می‌افتاد ولی به امر میسر نشد.

می‌دانیم که برای فهمیدن یک کتاب باید با دقت و حوصله کتاب را مطالعه کرد. نکته مهم‌تر اینکه برای پذیرش هر مطلبی باید از لحاظ روحی آمادگی پذیرش آن را داشته باشیم.

گاهی به سراغ کتابی می‌رویم و آن کتاب از مشکلاتی حرف می‌زند که ما را در آن شرایط درک درستی از آن‌ها نداریم. ما هنگامی که آمادگی پذیرش آن مسائل را نداشته باشیم به احتمال زیاد از خواندن ادامه آن کتاب انصراف می‌دهیم و آن را نیمه کاره رها می‌کنیم.

در این مورد من قبلاً هم به سراغ کتاب عادت‌های خرد رفته ولی آن را نیمه کاره رها کرده بودم.

ولی در میان بحبوحه مشکلات روحی و عدم توانایی در اتمام کارها به سراغ آن رفتم. بلافاصله دریافتم که این کتاب کلیدی برای حل مشکلات من است و مرا در برابر آن‌ها یاری خواهد داد.

عادت‌های خرد باعث شد که رفتارهای خودم را با دقت بیشتری نگاه کنم و آن‌ها را بررسی کنم. این کتاب به این کار تحلیل رفتار می‌گوید.

گمان می‌کنم اولین قدم در حل مشکلات و رفتارهای اشتباه بررسی کردن آن‌هاست. این کتاب می‌تواند به ما در بررسی و ساخت عادت‌ها و تقویت رفتارهای سالم و کنارگذاشتن عاد‌ت‌های اشتباه یاری رساند.

نوشتن لیست شکست‌ها:

همانطور که تحت تأثیر خواندن کتاب‌های عادت‌های خرد بودم، این سؤال به ذهنم رسید که چه می‌شود اگر یک لیست شکست‌ها برای خودم بنویسم.

امروز کار را شروع کردم و تمام شکست‌های دو سال گذشته‌ را به همراه کارهای ناتمامم لیست کردم.

باورم نمی‌شد بدون پرداختن به جزئیات و با وجود خلاصه‌کردن فعالیت‌های مشابه در یک خط، لیستی به بلندای دو صفحه که شامل شاخه‌های مختلف می‌شد را نوشته بودم.

برای خودم هم شوکه‌کننده بود که چطور در عرض دو سال توانسته‌ام آنقدر کارهای نصفه و نیمه و رها کرده پشت سر خود رها کرده باشم.

اما در کل لیست جالبی است. به من نشان داد که کجای کار هستم. به من تلنگری سخت زد: «وضعیت خراب‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنی».

این لیست نشان می‌دهد که پشتکار تقریباً در میان رفتارهای من وجود ندارد. می‌خواهم با استفاده از تحلیل رفتاری با کمک کتاب عادت‌های خرد هر رفتار و هدف را (که هنوز هم امکان رسیده به آن وجود دارد) را تمام کنم و به نتیجه برسانم.

4 دیدگاه دربارهٔ «کتاب عادت‌های خرد»

  1. به نظرم حتما یک لیست پیروزی یا کارهای تمام شده هم بنویسید که تاثیر این یکی رو بشوره ببره وگرنه خدای نکرده دچار مذمت خودتون میشید

  2. تبریک می‌گوییم به شما، که در طی تلاشی فعالانه، به سوی چنین کتابی شتافته‌اید، در آن تعمق نموده‌اید و درصدد ایجاد تغییرات مفیدی که به رشد بینجامد، دست به‌کار شده و لیستی چنین آماده نموده‌اید. باشد که همین تلاش و قدم کوچک، سرآغازی باشد برای تلاش‌ها و قدم‌هایی بزرگ‌تر:))

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *